Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

11. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora.Zahit ATAKAN


Oramiral ZAHİT ATAKAN
06.12.1983 – 22.08.1986

Türkiye Cumhuriyetinin 11’inci Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit ATAKAN, 1923 yılında İstanbul’da doğmuş; 01 Nisan 1941 yılında başladığı Deniz Harp Okulu öğrenimini 1943 yılında tamamlayarak Asteğmen rütbesiyle mezun olmuştur.

Donanma Komutanlığı bağlısı çeşitli muhrip ve denizaltılarda Branş Subaylığı, Bölüm Amirliği ve II’nci Komutanlık görevlerinde bulunan Oramiral Zahit ATAKAN, 1955-1957 yılları arasında TCG ORUÇREİS Komutanlığı, 1957 yılında TCG II.İNÖNÜ Komutanlığı, 1959-1961 yılları arasında TCG I.İNÖNÜ Komutanlığı görevlerini yaparak, 1964-1965 yıllarında II.Denizaltı Filotilla Komodorluğu ve 1967-1969 yılları arasında Deniz Lisesi Komutanlığı görevlerini deruhte etmiştir.

1969 yılında Tuğamiralliğe terfi ederek, 1969-1970 yıllarında Deniz Harp Okulu Komutanlığı, 1970-1971 yıllarında Karadeniz Bölge Komutanlığı, 1971-1972 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Plan Koordine Daire Deniz Muavinliği, 1972-1973 yıllarında İstanbul Boğaz Komutanlığı görevlerinde bulunarak, 1973 yılında Tümamiralliğe terfi etmiştir.

Bu rütbe ile, 1973-1974 yıllarında Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı, 1974-1975 yıllarında Denizaltı Filosu Komutanlığı, 1976-1979 yılları arasında Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevlerini deruhte etmiştir. 1977 yılında Koramiralliğe terfi etmiştir.

1979-1981 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevini müteakip, 30 Ağustos 1981’de Oramiralliğe terfi etmiştir.

1981-1983 yılları arasında Donanma Komutanlığı görevini ifa eden Oramiral Zahit ATAKAN, 06 Aralık 1983 tarihinden itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini deruhte etmiş ve 01 Eylül 1986 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

Oramiral Zahit ATAKAN evli ve 2 çocuk babasıydı. Oramiral ATAKAN 09 Aralık 2013 tarihinde vefat etmiştir.

Okunma Sayısı :5216
Güncelleme Tarihi : 09-06-2015