Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

21. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora.Yener KARAHANOĞLU


Oramiral YENER KARAHANOĞLU
26.08.2005 - 24.08.2007

Türkiye Cumhuriyeti’nin 21’nci Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener KARAHANOĞLU, 1946 yılında Erzurum’da doğmuş; 1959 yılında Deniz Lisesi’ne girmiş, 1964 yılında Deniz Harp Okulu’ndan Asteğmen olarak mezun olmuştur. İki yıl da subay olarak öğrenimine devamla 1966 yılında dört yıllık Deniz Harp Okulu tahsilini tamamlayarak, Donanma’ya katılmıştır.

Donanma’da GİRESUN Muhribi’nde Elektronik Subaylığı, GELİBOLU Muhribi’nde Uçaksavar Subaylığı, İSTANBUL Muhribi’nde Atış Kontrol Subaylığı ve Uçaksavar Subaylığı, SANCAKTAR gemisinde Silah Subaylığı, İSKENDERUN Muhribi’nde Topçu Subaylığı, TINAZTEPE Muhribi’nde II.Komutanlık, 1979-1982 yılları arasında YARHİSAR Karakol gemisinde ve KILIÇALİPAŞA Muhribinde Komutanlık görevlerini yapmış, 1989-1990 yılları arasında I nci Muhrip Filotillası Komodorluğu görevini deruhte etmiştir.

1978 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 1984 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olmuştur.

Çıkarma Filosu Komutanlığı, Donanma Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahları’nda muhtelif karargah görevlerinde bulunmuştur. Çıkarma Filosu Komutanlığında Harekat İstihbarat ve Muhabere Şube Müdürü, Donanma Komutanlığı Karargahında 1982-1985 yılları arasında Harekat ve Eğitim Şubesi Müdürü, 1985-1986 yılları arasında Harekat Başkanı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında 1980-1981 yılları arasında COMEDNOREAST İdari Subayı, 1986-1987 yılları arasında Harekat Şube Müdürü ve 1987-1989 tarihleri arasında Komuta Kontrol Dairesi Başkanı olarak görev yapmıştır.

30 AĞUSTOS 1990 tarihinde Tuğamiralliğe terfi eden Oramiral Yener KARAHANOĞLU, 1990-1993 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Eğitim Daire Başkanlığı, 1993-1994 yılları arasında Çıkarma Gemileri Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 30 AĞUSTOS 1994 tarihinde Tümamiralliğe terfi etmiştir.

Oramiral Yener KARAHANOĞLU Tümamiral rütbesiyle 1994-1998 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı ile Harp Filosu Komutanlığı görevlerini deruhte etmiş, 30 AĞUSTOS 1998 tarihinde Koramiralliğe terfi ederek, 1998-1999 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, 1999-2001 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 2001-2003 yılları arasında Güney Deniz Saha Komutanlığı görevlerini deruhte etmiş ve 2003 yılında Oramiralliğe terfi etmiştir.

2003-2005 yılları arasında Donanma Komutanlığı görevini ifa eden Oramiral Yener KARAHANOĞLU 26 Ağustos 2005 tarihinden itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini deruhde etmiş ve 24 Ağustos 2007 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

Oramiral KARAHANOĞLU, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Şeref Madalyası ile Pakistan Askeri İmtiyaz Nişanı ve İtalya Büyük Subay Madalyası sahibidir.

Bayan Aytaç KARAHANOĞLU ile evli olan Oramiral KARAHANOĞLU’nun Burak ve Işık adında iki çocuğu vardır.

Okunma Sayısı :5909
Güncelleme Tarihi : 09-06-2015