Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
19 Ocak 2017
No:
BN-1026/2017

1. Türk Deniz Kuvvetlerinin “İ Sınıfı Fırkateyn Projesi” kapsamında inşa edilecek ilk fırkateyn olan İSTANBUL fırkateyninin “İnşa Başlangıç Töreni”; 19 Ocak 2017 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE ve çok sayıda davetlinin katılımıyla icra edilmiştir.

2. İSTANBUL Fırkateyn’inin ilk sac kesimi Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, 2007 Yılında mayın patlaması sonucu terör gazisi olan Er Ahmet KAYAOĞLU ve 1994 Yılında Bingöl’de Şehit olan Er Selahattin BOYDAŞ’ın kızı Elife BOYDAŞ tarafından yapılmıştır. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU törende yaptığı konuşmada “İ Sınıfı Fırkateyn Projesi” kapsamında inşa edilecek İSTANBUL fırkateyninin tasarımının Deniz Kuvvetleri Personeli tarafından yapıldığını” vurgulamıştır. Törende Er Ahmet KAYAOĞLU ve Elife BOYDAŞ’a anı objeleri takdim edilmiştir.

3. MİLGEM projesi milli sanayinin gelişiminde lokomotif rolü üstlenilerek elde edilen tecrübe ile milli teknolojinin İ Sınıfı Fırkateyn dizaynı ve inşası ile daha da ileriye taşınması amaçlanmaktadır. Türkiye’nin ilk milli Fırkateyni olma özelliğini taşıyacak İSTANBUL’un 113,20 metre boy, 14,4 metre genişlik ve 3000 ton deplasmana sahip olması ve 2021 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır.

Dz.K.K. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU’nun İstanbul Fırkateyninin İnşa Başlangıç Töreni Konuşmaları İçin Tıklayınız.Okunma Sayısı :3674
Güncelleme Tarihi : 07-02-2017

BAĞLANTILAR