Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 

Bilgi Notu


Tarih:
07 Haziran 2017
No:
BN-1139/2017

1. Uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti bayraklı “Commander Tide” isimli ticaret gemisine yönelik “Şehit Alper Al Operasyonu” Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir fırkateyn, bir açık deniz römorkörü, bir Sea Hawk helikopteri ve SAT görev timlerinin de katılımıyla başarıyla icra edilmiştir.

2. Uyuşturucu madde kaçakçılığı faaliyetinde bulunduğu istihbaratının alınması üzerine bahse konu gemi, Süveyş Kanalı’ndan Akdeniz’e çıkışından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Merkezi tarafından takibe alınmış;

    a. Üzerine bir Sea Hawk deniz helikopteri ve bir Sualtı Taarruz (SAT) Görev Timi konuşlu olan bir fırkateynimiz 30 Mayıs 2017 tarihinde keşif – gözetleme faaliyetlerine başlamış,

    b. Bir SAT Görev Timi de Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisine konuşlandırılarak bölgeye intikal ettirilmiştir.

3. Şüpheli geminin fırkateynde konuşlu helikopter ile mevkiinin teyit edilmesini müteakip Doğu Akdeniz’de uluslararası sularda, Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinesinde; 02 Haziran 2017 günü müdahaleye başlanmıştır.

4. Bu kapsamda; bir SAT Görev Timi Hızlı Müdahale Botları ile, diğer SAT Görev Timi ise havadan indirme yöntemi (fast rope) ile Sea Hawk helikopterinden şüpheli gemiye intikal etmiş ve 26 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gemi, mürettebatı ile birlikte tamamen kontrol altına alınmıştır.

5. Geminin SAT Timleri tarafından kontrol altına alınmasını müteakip; Sahil Güvenlik Komutanlığı gemilerinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele personeli, Sahil Güvenlik Arama Kontrol personeli ve Narkotik Madde Arama Köpeği gemiye çıkarılmıştır.

6. Commander Tide isimli şüpheli gemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait açık deniz römorkörü ile 03 Haziran 2017 tarihinde Aksaz Deniz Üssü’ne intikal ettirilmiştir.

7. Aksaz Deniz Üssü’nde gemide yapılan arama-tarama çalışmaları sonucunda 1 tonu aşkın ve uzmanlarca piyasa değerinin 200 milyon TL olduğu değerlendirilen uyuşturucu madde tespit edilmiştir.Okunma Sayısı :4049
Güncelleme Tarihi : 10-07-2017

BAĞLANTILAR